Çarşamba, Haziran 3, 2020
 • Home
 • Magazine
More

  Yüzyılın Modaya Yön Veren On Kadını

  Modaya Yön Veren Yüzyılın On Kadını

  Modaya yön veren yüzyılın on kadını dedim ama erkeklere ayıp olmasın. Erkek moda öncülerini de ileri de stalklarız o zaman.

  İnsanlar ne kadar dış görünüş önemli değil deseler de, karşılaştıkları kişiler de ilk baktıkları giyimleridir. Giyimimiz bizim kişiliğimizden ipuçları verir. Dries Van Noten ne güzel söylemiş: ‘Amaç insanları değiştirmek değil, kim olduklarını kıyafetlerle anlatma fırsatı vermektir.

  Kıyafetlerimiz nasıl bizim aynamızsa, moda da çağımızın aynasıdır. Moda deyince ilk akla gelen şeyse bayanlardır. O yüzden kadınlarda modanın ayrı bir yeri vardır. Bunu moda da yenilik yaratmış şu kadınlardan da anlayabiliriz:

  Modaya Yön Veren Kadınlar!

  1. Coco Chanel

  Modanın devrimcisi mi? İşte o Coco Chanel. Moda dünyasının en yetenekli isimlerinden de biridir. Tasarladığı rahat ve erkeksi kıyafetlerle öne çıkar. Dünya markası olmasını sadeliğine borçludur. Modanın en realist kadını olarak bilinir. Chanel markasının kurucusudur. İnci kolyeler, kısa tüvit ceketler ve şapka denince ilk akla gelen isimdir.

  coco-chanel

  Moda Tasarımcısı
  Doğum: 19 Ağustos 1883, Saumur, Fransa
  Ölüm: 10 Ocak 1971, Paris, Fransa
  Gabrielle “Coco” Bonheur Chanel, Fransız moda tasarımcısı, Chanel markasının kurucusu.
  İsmi “Time: Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi” listesinde de gecen tek moda tasarımcısıdır

  2. Diana Vreeland

  Sıra dışı fikir mi dediniz? İşte o modaya yön veren Diana Vreeland da oldukça fazla bulunuyor. Kısa sürede fikirleri merak edilen bir fenomen haline gelen Vreeland, gelmiş geçmiş en etkili moda editörüdür. Modanın gelip geçiciliğine inanmıştır. Vreeland; şıklığın doğuştan geldiği ve doğru parçaları yakalamak için algını her zaman açık olması gerektiğine inanır.

  Diana

  Köşe yazarı
  Doğum: 29 Eylül 1903, Paris, Fransa
  Ölüm: 22 Ağustos 1989, Upper East Side, New York, ABD
  Eşi: Thomas Reed Vreeland (e. 1924–1966)

  3. Anna Piaggi

  Moda editörü denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri. Moda dünyasının renklenmesinde büyük payı vardır. Ayrıca Vogue İtalya’ nın yazarıdır. Hayat enerjisini etrafındakilere istediği gibi yansıtabilmiş, tüm renkleri ustalıkla kullanmıştır.

  ANNA PİAGGİ

  Yazar
  Doğum: 22 Mart 1931, Milano, İtalya
  Ölüm: 7 Ağustos 2012, Milano, İtalya
  Eşi: Alfa Castaldi (e. 1962–1995)

  4. Vivienne Westwood

  İngiliz modasının ‘ büyükannesi’ kim mi? Vivienne Weswood’ dan başkası değil. Cesur tasarımcı ve asi modacı. Görebileceğiniz en radikal tasarımcılardan biri. Koleksiyonlarında abartılı aksesuar kullanmayı tercih etmiştir. Şimdilerde ise renkli tarzıyla öne çıkıyor.

  vivienne-westwood

  Moda Tasarımcısı
  Doğum: 8 Nisan 1941 (74 yaşında), Tintwistle, Birleşik Krallık
  Eşi: Andreas Kronthaler (e. 1992), Derek Westwood (e. 1962–1965)

  5. Audrey Hepburn

  Zarafet denince akla ilk gelen isim; Audrey Hepburn.Hollywood onun çıkış noktası olmuştur.Tüm oyunculuk kariyeri boyunca sayısız ödül aldı. Tarzıyla da kitleleri kendine bağladı.

  Audrey_Hepburn-1

  Sinema oyuncusu
  Hollywood yıldızı ve moda ikonu.
  Audrey Hepburn, İngiliz-Hollandalı sinema oyuncusu ve hayırseverdir.
  Doğum: 4 Mayıs 1929, Ixelles, Belçika
  Ölüm: 20 Ocak 1993, Tolochenaz, İsviçre

  6. Muiccia Prada

  Miuccia Prada Bianchi İtalyan moda tasarımcısı ve girişimcidir. Lüks moda markası Prada’nın kurucusu Mario Prada’nın torunu olan Miuccia, eşi Patrizio Bertelli ile birlikte Prada Grubunun CEO’luğunu yürütmektedir. 

  Şıklığın ve zarafetin temsilcisi; ayrıca ünlü Prada markasının, moda dünyasının devlerinden birinin, sahiplerindendir. Prada ‘ nın gelişmesindeki itici güçtür. Şeytana bile Prada giydirmiş, daha ne denir ki?

  miuccia_prada_

  Moda Tasarımcısı
  Doğum: 10 Mayıs 1949 (66 yaşında), Milano, İtalya
  Eşi: Patrizio Bertelli

   

   

  8. Donatella Versace

  Lady Gaga’ nın ‘Donetella’ adlı şarkının yazılma sebebi.Versace’ nin kurucusu Gianni ‘ nin kız kardeşidir. Versace’ nin şu anki başarısında Donetella’ nın katkısı büyüktür. Donetella için lüks bir tutkudur.

  Donatella Versace

  Moda Tasarımcısı
  Donatella Versace, İtalyan moda tasarımcısı.
  Doğum: 2 Mayıs 1955 (60 yaşında), Reggio Calabria, İtalya
  Kardeşleri: Gianni Versace, Santo Versace, Tina Versace
  Eski Eş: Paul Beck

  9. Donna Karan

  Modanın en yetenekli tasarımcılarından. Dkny markasını oluşturmuştur. Amerika moda tasarımcılar birliği tarafından 7 kere ödül almış. Karan’ ın konsepti; rahat ve birbirine uyum sağlayan parçalardan oluşuyor.

  Donna Karan
  Moda Tasarımcısı
  Doğum: 2 Ekim 1948 (67 yaşında), Queens, New York, ABD
  Eşi: Stephan Weiss (e. 1983–2001), Mark Karan (e. 1973–1978)
  Kurduğu Şirketler: Donna Karan International

  9. Madonna

  Popun kraliçesi, en önemli kültürel simgelerden biridir. VH1 (müzikteki en güçlü 100 kadın) listesinde birincidir. Ayrıca moda tasarımcılığı, çocuk kitabı yazımı, film yönetmenliği de yapmıştır. Medya kültürünün en önemli fenomenlerindendir.Madonna Louise Ciccone, ABD’li şarkıcı, şarkı yazarı, oyuncu ve iş kadını. Otuz yılı aşkın süredir en önemli kültürel simgelerden biridir, gücü görülmemiş bir düzeye ulaşmıştır ve eğlence sektöründe ki kadınları kontrol edebilmektedir.

  madonna
  Şarkıcı
  Doğum: 16 Ağustos 1958 (57 yaşında), Bay City, Michigan, ABD
  Eşi: Guy Ritchie (e. 2000–2008), Sean Penn (e. 1985–1989)

   10. Marilyn Monroe

  American film star Marilyn Monroe (Norma Jean Mortenson or Norma Jean Baker, 1926 - 1962). Original Publication: People Disc - HW0704 (Photo by Keystone Features/Getty Images)
  Sinema oyuncusu

  Marilyn Monroe, ABD’li sinema oyuncusu, şarkıcı ve model. 20. yüzyılın en ünlü sinema yıldızlarından, seks sembollerinden ve pop ikonlarından biriydi. Vikipedi
  Doğum: 1 Haziran 1926, Los Angeles, Kaliforniya, ABD
  Ölüm: 5 Ağustos 1962, Brentwood, Kaliforniya, ABD

  Sokak modası hakkında yazımı okumak isterseniz tık tık

  Kısacası kadının fendi, modaya yenilik getirdi. Ve moda kadınla daha bir güzelleşti.

  Other Articles

  MERT ERKAN / Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul İlkbahar/Yaz 2020 Kreasyonu

  Mert Erkan / Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul İlkbahar/Yaz 2020 Kreasyonu Moda haftasının 2.günündeyiz, ikinci günün ilk defilesi Mert  Erkan' ın oldu. Avant-Garde Couture ve Haute...

  MERT ERKAN / Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul İlkbahar/Yaz 2020 Kreasyonu

  Mert Erkan / Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul İlkbahar/Yaz 2020 Kreasyonu Moda haftasının 2.günündeyiz, ikinci günün ilk defilesi Mert  Erkan' ın oldu. Avant-Garde Couture ve Haute...

  MERT ERKAN / Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul İlkbahar/Yaz 2020 Kreasyonu

  Mert Erkan / Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul İlkbahar/Yaz 2020 Kreasyonu Moda haftasının 2.günündeyiz, ikinci günün ilk defilesi Mert  Erkan' ın oldu. Avant-Garde Couture ve Haute...

  1 YORUM

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here